Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 10-11 Calculating Project Cash Flow from Assets [LO1 Quad Enterprises is

ID: 2617726 • Letter: P

Question

Problem 10-11 Calculating Project Cash Flow from Assets [LO1 Quad Enterprises is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.94 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $2,160,000 in annual sales, with costs of $855,000. The project requires an initial investment in net working capital of $380,000, and the fixed asset will have a market value of $250,000 at the end of the project. If the tax rate is 34 percent, what is the project's Year 0 net cash flow? Year 1? Year 2? Year 3? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers in dollars, not millions of dollars, e.g. 1,234,567. Negative amounts should be indicated by a minus sign) Cash Flovw Years Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 $ -3320000 If the required return is 10 percent, what is the project's NPV? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV

Explanation / Answer

Years

Cash Flow

Year 0

- $33,20,000

Year 1

$1,194,500

Year 2

$1,194,500

Year 3

$1,695,300

Net Present Value [NPV]

$26,803.15

Calculations

Calculate of Annual Cash Flow

Annual Cash Flow Calculation

Annual Sales

2,160,000

Less : Costs

(855,000)

Less: Depreciation [ $29,40,000 / 3 Years ]

(980,000)

Net Income Before Tax

325,000

Less : Tax at 34%

(110,500)

Net Income After Tax

214,500

Add Back : Depreciation

980,000

Annual Cash Flow

1,194,500

Year 0 Cash outflow [Initial Investment ] = $29,40,000 + 380,000 = $33,20,000

Year 1 Cash Flow = $1,194,500

Year 2 Cash Flow = $1,194,500

Year 3 Cash Flow = $1,194,500 + [$380,000 * (1 - 0.34)] + 250,000 = $1,695,300

Net Present Value [ NPV] = Present Value of Annual cash inflows – Initial Investments

= [ 11,94,500 x 0.9090] + [ 11,94,500 x 0.82644] + [ 16,95,300 x 0.751314 ] - $33,20,000

= $1,085,909.09 + 987,190.08 + 1,273,703.98 – 33,20,000

= $26,803.15 [ Positive NPV]

Years

Cash Flow

Year 0

- $33,20,000

Year 1

$1,194,500

Year 2

$1,194,500

Year 3

$1,695,300

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote