You are purchasing a used car and will make 5 annual payments of $3,500 starting
ID: 2616642 • Letter: Y
Question
You are purchasing a used car and will make 5 annual payments of $3,500 starting one year from today. If your funds could be invested at 9%, what is the present value of the car? (Round the final answer to the nearest dollar.)
A. $20,946
B. $17,500
C. $14,839
D. $13,614
Please explain to me how did you get the answer and how do you plug these question in the HP 10 bII (Financial calculator) because my professor expect us to know how to plug these numbers or question in the financial calculator. Thanks!
Explanation / Answer
Annual Payment = $3,500
Number of Payments = 5
Annual Interest Rate = 9%
Present Value = $3,500 * PVIFA(9%, 5)
Present Value = $3,500 * (1 - (1/1.09)^5) / 0.09
Present Value = $3,500 * 3.88965
Present Value = $13,614
Using HP 10bII calculator:
N = 5
I/Y = 9
PMT = -3500
FV = 0
Now press PV to solve for the present value, you will get 13,614
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.