Mr. Graziano Pellè, the capital budgeting director of Giovinco Corporation(GC),
ID: 2616181 • Letter: M
Question
Mr. Graziano Pellè, the capital budgeting director of Giovinco Corporation(GC), is evaluating a five-year project, which will require an initial investment of $98,000 today. The expected end-of-year cash flows of the project are as follows: Year 1: $40,000 Year 2: $29,000 Year 3: $30,000 Year 4: $10,000 Year 5: $11,000 Weighted average cost of capital of this project is 13%, and both target payback and discounted payback is 4 years.
a. What is the IRR of this project?
b. What is the NPV of this project?
c. What is discounted payback of this project?
d. What is the payback of this project?
Explanation / Answer
(a)Internal Rate of Return [IRR] of the Project = 9.26%
Step – 1, Firstly calculate NPV at 13%
Net Present Value [NPV] = Present Value of Annual cash flows – Initial Investment
= [$40,000 x 0.8849557] + [29,000 x 0.7831466] + [30,000 x 0.6930501] + [10,000 x 0.6133187] + [11,000 x 0.5427599] – 98,000
= [ $35,398.23 + 22,711.25 + 20,791.5 + 6,133.19 + 5,970.36 ] – 98,000
= $91,004.53 – 98,000
= - $6,995.47 [ Negative NPV]
Step – 2, NPV at 13% is Negative , Calculate the NPV again at a Lower Rate , Say 8%
NPV at 8% = $ 2,551.56 [ Positive]
Therefore IRR = R1 + NPV1(R2-R1)
NPV1-NPV2
= 13% + - $6,995.47 (8% - 13%)
- $6,995.47 - 2,551.56
IRR = 13% - 3.74% = 9.26%
(b)Net Present Value [NPV] of the Project = - $6,995.47 [ Negative NPV]
Net Present Value [NPV] = Present Value of Annual cash flows – Initial Investment
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 13%
Present Value of cash flow
1
40,000
0.884955752
35,398.23
2
29,000
0.783146683
22,711.25
3
30,000
0.693050162
2,0791.5
4
10,000
0.613318728
6,133.19
5
11,000
0.542759936
5,970.36
$91,004.53
Net Present Value [NPV] = Present Value of Annual cash flows – Initial Investment
= $91,004.53 – 98,000
= - $6,995.47 [ Negative NPV]
(c) Discounted payback period of the project
Year
Cash Flows
Present Value Factor at 13%
Discounted Cash flow
Cumulative Discounted cash flow
0
(98,000)
1.00000000
-98,000
-98,000
1
40,000
0.884955752
35,398.23
-62,601.77
2
29,000
0.783146683
22,711.25
-39,890.52
3
30,000
0.693050162
2,0791.5
-19,099.02
4
10,000
0.613318728
6,133.19
-12,965.83
5
11,000
0.542759936
5,970.36
-6,995.47
$91,004.53
Average of Discounted cash flow = $91,004.53 / 5 Years = $18,200.91
Discounted Payback = Initial Investment = Average discounted cash flow
= $98,000 / 18,200.91
= 5.384 Years
With the given discount rate of 13%, the Investment project will not payback within the first 5 years.
Average discounted payback is 5.384 years [ $98,000 /18,200.91 ]
(d) Payback Period of the Project = 2.967 Years
Year
Cash Flows
Cumulative net Cash flow
0
(98,000)
(98,000)
1
40,000
(58,000)
2
29,000
(29,000)
3
30,000
1,000
4
10,000
11,000
5
11,000
22,000
Payback Period =
2.967 Years
Payback Period=Years before full recover + (Unrecovered cash inflow at start of the year/cash flow during the year )
= 2 Year + ( 29,000 / 30,000 )
= 2 Year + 0.967 Year
= 2.967 Years
Year
Cash Inflow
Present Value Factor at 13%
Present Value of cash flow
1
40,000
0.884955752
35,398.23
2
29,000
0.783146683
22,711.25
3
30,000
0.693050162
2,0791.5
4
10,000
0.613318728
6,133.19
5
11,000
0.542759936
5,970.36
$91,004.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.