Suppose the effective annual interest rate is 5% and Hunter Company’s stock curr
ID: 2616111 • Letter: S
Question
Suppose the effective annual interest rate is 5% and Hunter Company’s stock currently trades for $95 per share. Suppose the premium for a 1-year $90-strike call option on the stock is $20.71, and the premium for a $90-strike put is $11.42. What is the profit earned on a written $90-strike straddle if Hunter’s stock is worth $86.40 when the options expire? (You may assume the stock pays no dividends over the next year.)
$30.14
$6.15
$26.54
$30.14
$30.56
$–3.60
Suppose the effective annual interest rate is 5% and Hunter Company’s stock currently trades for $95 per share. Suppose the premium for a 1-year $90-strike call option on the stock is $20.71, and the premium for a $90-strike put is $11.42. What is the profit earned on a written $90-strike straddle if Hunter’s stock is worth $86.40 when the options expire? (You may assume the stock pays no dividends over the next year.)
Selected Answer: c.$30.14
Answers: a.$6.15
b.$26.54
c.$30.14
d.$30.56
e.$–3.60
Explanation / Answer
Option C is correct.
Calculation -
Premium on writting Put and call option = $20.71 + $11.42
= $32.13
Interest on premium 32.13 * 5 %
= 1.6065
Profit = 33.7365 - (90-86.4)
= $30.14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.