Home Grades Personalized Reviews Discussion Course Materials m exam: Chapters 1-
ID: 2615923 • Letter: H
Question
Home Grades Personalized Reviews Discussion Course Materials m exam: Chapters 1-6 maining: 107 minutes 1 Back to Assignment Deadline Today at 09.0 Your parents will retire in 18 years. They currently have $350,000 saved, and they think they will need $1,000,000 at retirement. What annual interest rate must they earn to reach their goal, assuming they doná27t save any additional funds? O A. 5.01% B. 7.01% ? D. 6.01% Continue without saving Copyright Notices Privacy Notice Security Notice Accessibility Terms of Use MacBook Air F3 F5 FO F7 F8 F9 FVOExplanation / Answer
Answer:D.6.01%
Interest rate PV = FV * (1 + i)^-n 350, 000 = 1000,000 (1 + r)^-18 1 + r = (350,000/1,000,000)-1, 18 r = 1.06005 – 1 = 0.06005 = 6.01%Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.