A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.80 per share. The dividend is
ID: 2615420 • Letter: A
Question
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.80 per share. The dividend is expected to increase at a 15 percent rate for the next three years. Afterwards, a more stable 11 percent growth rate can be assumed.
If a 12 percent discount rate is appropriate for this stock, what is its value today? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.80 per share. The dividend is expected to increase at a 15 percent rate for the next three years. Afterwards, a more stable 11 percent growth rate can be assumed.
Explanation / Answer
Dividend for Year 1(D1) = $0.80 * (1.15)1 = $0.92
Dividend for Year 1(D2) = $0.80 * (1.15)2 = $1.058
Dividend for Year 1(D3) = $0.80 * (1.15)3 = $1.2167
Dividend for Year 1(D4) = $1.2167 * (1.11) = $1.3505
Value of the stock at the end of 3 years(V3) = D4 /(r-g)
= $1.3505 / (0.12-0.11)
= $135.05
V0 = D1/(1+r)1 + D2/(1+r)2 + D3/(1+r)3 + V3/(1+r)3
= $0.92 / (1.12)1 + $1.058 / (1.12)2+ $1.2167 / (1.12)3 + $135.05 / (1.12)3
= $0.82 + $0.84 + $0.87 + $96.13 = $98.66
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.