You have been given the following information regarding a potential merger and a
ID: 2615329 • Letter: Y
Question
You have been given the following information regarding a potential merger and acquisition.
Bidder
Target
# of shares outstanding
200,000
40,000
Price per share
$50
$125
Net Income
200,000
200,000
If the bidder pays $150 per share for each share of the target the new stock price would be $54 per share.
A) What is the NPV to the bidder, ?
B) what was the premium paid to the target?
C) what were the synergies from the merger.?
Instead of paying cash for the target, the bidder will do a share exchange with the target shareholders. If the bidder wishes to have the same NPV as under the cash offer, how many shares can the bidder give the target shareholders?
Bidder
Target
# of shares outstanding
200,000
40,000
Price per share
$50
$125
Net Income
200,000
200,000
Explanation / Answer
Current Value = # of shares outstanding * Price per share
Current Worth of Bidder = 200,000*50 = $ 10,000,000
Current Worth of Target = 40,000*125 = $ 5,000,000
Worth of Bidder after M&A = 200,000*54 =$ 10,800,000
A)
NPV to the Bidder = Worth of Bidder after M&A - Current Worth of Bidder
NPV to the Bidder = 10,800,000 - 10,000,000
NPV to the Bidder = $ 800,000
B)
Premium Paid to the Target per share = Price offered to Target Shareholders - Current Price per share of Target
Premium Paid to the Target per share = 150 - 125
Premium Paid to the Target per share = $ 25
Total Premium Paid = 40000*25 = $ 1,000,000
C)
NPV = Synergies Gained from M&A - Premium Paid
800,000 = Synergies Gained from M&A - 1,000,000
Synergies Gained from M&A = 1,000,000 + 800,000
Synergies Gained from M&A = $ 1,800,000
D)
Let Number of SHares Issued to Target Company shareholders = X
Total Number of Shares after M&A = 200000 + X
Required NPV Post M&A = (200000 + X)*4 = 800000 + 4X
Premium to Target Shareholder = Synergies - Required NPV Post M&A
Premium to Target Shareholder = 1,800,000 - (800000 + 4X)
Premium to Target Shareholder = 1,000,000 - 4X
Value = Current Worth + Premium to Target Shareholder
Value = 5,000,000 + 1,000,000 - 4X
Solve for X = 80000 shares
Exchange Ratio = 80000/40000 = 2:1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.