Acme Development Company is considering building a twenty-five (25) unit apartme
ID: 2614731 • Letter: A
Question
Acme Development Company is considering building a twenty-five (25) unit apartment building near Catholic University due to the demand for off-campus student housing. Given the unique needs of the student population, Acme anticipates they will achieve 75% occupancy over the course of a year. Acme is basing their decision on the following assumptions:
? MARR: 15%
? Land Acquisition: $150,000
? Construction Cost: $2,250,000
? Investment Period: 20-years
? Maintenance Expenses: Years 1 to 10: $500 per unit Years 11 to 20: $1,000 per unit
? Property Taxes/Insurance: 10% of total invested cost
Determine the break-even rent that should be charged per month for each apartment.
Explanation / Answer
Assumptions :
Total expenditure = Land Acquisition + Construction cost = $ 2400000.
Converting the Total investment on monthly term with time of 20 years (240 months ) with MARR of 15%.
by using PMT function in excel as "PMT(15/12,240,-2400000,0,0)"
Break even rent per unit = monthly total Expanses / total units ( at 100% occupancy rate)
Break even rent per unit = (monthly total Expanses / total units) / 75% ( at 75% occupancy rate)
Now,
Total Monthly expanses = Monthly share of invesment + monthly tax & insurance + Monthly Maintenance
= $ 31602.95 +$ 20000 + $ 750 = $ 52352.95
Break even = $ 52352.95 /25 = $ 2094.12 /unit ( at 100% occupancy rate)
Break even = $ 2094.12 /75% = $ 2792.16 /unit ( at 75% occupancy rate)
Principle Amount 2,400,000.00 MARR 15.00% Period (in months) 240.00 Monthly payment Amount 31,602.95Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.