A firm has zero debt and an overall cost of capital of 11.7 percent. The firm is
ID: 2614504 • Letter: A
Question
A firm has zero debt and an overall cost of capital of 11.7 percent. The firm is considering a new capital structure with 45 percent debt at an interest rate of 6.8 percent. Assume there are no new taxes or other imperfections. What will be the levered cost of equity?A. 14.67% B. 16.16% C. 16.47% D. 15.80% E. 15.71% A firm has zero debt and an overall cost of capital of 11.7 percent. The firm is considering a new capital structure with 45 percent debt at an interest rate of 6.8 percent. Assume there are no new taxes or other imperfections. What will be the levered cost of equity?
A. 14.67% B. 16.16% C. 16.47% D. 15.80% E. 15.71%
A. 14.67% B. 16.16% C. 16.47% D. 15.80% E. 15.71%
Explanation / Answer
OLD MODEL Kd= 0.00% Ko= Kd+Ke 11.70% Ke =Ko-Kd 11.70% NEW MODEL (GIVEN) weightage (w) COST Kd 45.00% 6.80% Ke 55.00% ? Ko= Kd+Ke 11.70% COMPUTING Ke = weighted average cost of capital Ko= Kd*w1+Ke*w2 11.7%= 6.8*45%+Ke*55% 11.7% - 3.06% =55%Ke 8.64%= 55%Ke 8.64% / 55% = Ke Ke = 15.71%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.