Badmmans Firearms Company has the following capital structure, which it consider
ID: 2614372 • Letter: B
Question
Badmmans Firearms Company has the following capital structure, which it considers to be optimal: debt = 17%, preferred stock = 12%, and common equity = 71%.
Badman’s tax rate is 35%, and investors expect earnings and dividends to grow at a constant rate of 8% in the future. Badman's expected net income this year is $395,840, and its established dividend payout ratio is 24%. Badmans paid a dividend of $6.75 per share last year (D 0 ), and its stock currently sells for $96 per share. Treasury bonds yield 3%, an average stock has 10% expected rate of return, and Badmans beta is 1.75. These terms apply to new security offerings:
Common: New common stock would have a floatation cost of 16%.
Preferred: New preferred could be sold to the public at $122 per share with a dividend of $7.50. Floatation costs of $11 would be made.
Debt: Debt may be sold at an interest of 9.5%.
Find the following:
A: Component cost of debt
B: Component cost of preferred
C: Component cost of retained earnings (DCF)
D: Component cost of retained earnings (CAPM)
E: Component cost of new equity (DCF)
F: Capital budget before Badmans must sell new equity (the breakpoint)
G: WACC retained earnings
H: WACC new equity
Explanation / Answer
A. Cost of Debt = Interest(1-tax)
= 9.5%(1-0.35)
= 6.175%
B. Cost of Preferred stock = [Dividend/(MPS-Flotation Cost)]*100
= [$7.50/($122-$11)]*100
= 6.765
C. Cost of Retained earning (DCF) = [(D1/MPS)+G]*100
= [{($6.75+8%)/$96}+8%]*100
= 15.59%
D. Cost of Retained earning (CAPM) = Risk Free Return + Beta (Market Risk return - Risk Free Return)
= 3% + 1.75 (10% - 3%)
= 15.25%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.