You find the following Treasury bond quotes. To calculate the number of years un
ID: 2614005 • Letter: Y
Question
You find the following Treasury bond quotes. To calculate the number of years until maturity, assume that it is currently May 2016. The bonds have a par value of $1,000.
In the above table, find the Treasury bond that matures in May 2022. What is the coupon rate for this bond? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Coupon rate %
Mo/Yr Bid Asked Chg Ask
Yld ?? May 22 103.5410 103.6288 +.3248 2.249 6.052 May 27 104.4900 104.6357 +.4245 ?? 6.143 May 37 ?? ?? +.5353 3.951
Explanation / Answer
Treasury bond that matures in May 2022 is the first bond.
Here we need to find the coupon rate of the bond. The price of the bond is:
Dollar price = 103.6288% × $1,000
Dollar price = $1,036.288
So the bond price equation is:
P = $1,036.288 = C (PVIFA 1.1245%,12 ) + $1,000(PVIF 1.1245%,12 )
Solving for the coupon payment, we get:
1036.288 = C(11.17) + 874.43
C = 161.861/11.17
C = $14.49
Since this is the semiannual payment, the annual coupon payment is:
2 × $14.49 = $28.99
And the coupon rate is the coupon rate divided by par value, so:
Coupon rate = $28.99 / $1,000
Coupon rate = .02899or 2.90%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.