Stock X has a 9.5% expected return, a beta coefficient of 0.8, and a 35% standar
ID: 2613785 • Letter: S
Question
Stock X has a 9.5% expected return, a beta coefficient of 0.8, and a 35% standard deviation of expected returns. Stock Y has a 12.5% expected return, a beta coefficient of 1.2, and a 25.0% standard deviation. The risk-free rate is 6%, and the market risk premium is 5%.
Calculate each stock's coefficient of variation. Round your answers to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
CVx =
CVy =
Calculate each stock's required rate of return. Round your answers to two decimal places.
rx = %
ry = %
Calculate the required return of a portfolio that has $10,000 invested in Stock X and $5,500 invested in Stock Y. Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
rp = %
Explanation / Answer
Coefficient of variation = Risk per unit of return i.e. Standard Deviation/Expected Return
CVx = 0.35/0.095 = 3.68
CVy = 0.25/0.125 = 2
Lower the CV, better it is
Required Rate of Return using CAPM Model = Rf + Beta* market risk premium
Rx = 6 + 0.8(5)= 10%
Ry = 6 + 1.2*5 = 12%
Required Return of Portfolio = 10*10,000/15,500 + 12*5500/15500
= 10.71%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.