Southern California Publishing Company is trying to decide whether to revise its
ID: 2613701 • Letter: S
Question
Southern California Publishing Company is trying to decide whether to revise its popular textbook, Financial Psychoanalysis Made Simple. The company has estimated that the revision will cost $75,000. Cash flows from increased sales will be $20,300 the first year. These cash flows will increase by 3 percent per year. The book will go out of print four years from now. Assume that the initial cost is paid now and revenues are received at the end of each year
If the company requires a return of 8 percent for such an investment, calculate the present value of the project
Southern California Publishing Company is trying to decide whether to revise its popular textbook, Financial Psychoanalysis Made Simple. The company has estimated that the revision will cost $75,000. Cash flows from increased sales will be $20,300 the first year. These cash flows will increase by 3 percent per year. The book will go out of print four years from now. Assume that the initial cost is paid now and revenues are received at the end of each year
Explanation / Answer
We will calculate the present value of future cash flows as below:
Year 1. Cash flow =20,300
Year 2 Cash flow=P(1+R/100)=20,300(1+0.03)=20,909
Year 3 Cash flow =P(1+R/100)=20909(1+0.03)=21,536.27
Year 4 Cash flow=P(1+R/100)=21536.27(1+0.03)=22,182.35
Total return in 4 years from now=20,300+20,909+21,536.27+22,182.35=84,927.62
Expected return from investment =8 % on 75,000=81,000
Present value of the project=84,927.62
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.