Sludge Corporation has two bonds outstanding, each with a face value of $2.70 mi
ID: 2613521 • Letter: S
Question
Sludge Corporation has two bonds outstanding, each with a face value of $2.70 million. Bond A is a senior bond; bond B is subordinated. Sludge has suffered a severe downturn in demand, and its assets are now worth only $4.40 million. If the company defaults, what payoff can the holders of bond B expect?
Sludge Corporation has two bonds outstanding, each with a face value of $2.70 million. Bond A is a senior bond; bond B is subordinated. Sludge has suffered a severe downturn in demand, and its assets are now worth only $4.40 million. If the company defaults, what payoff can the holders of bond B expect?
Explanation / Answer
Calculation of Payoff for bond B:
Total worth of assets to pay off bonds =$4.40 Million
Less: Pay off to senior Bond A = $2.70 Million
Pay Available for Subordinate bond A = 4.40 -2.70 = $1.70 Million
Value of Bond A = $2.70 Million
Hence payoff Expected = 1.70 / 2.70 = 0.6296 = 62.96%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.