Next year Holyspirit healthcare organization will serve 100 patients in the foll
ID: 2613218 • Letter: N
Question
Next year Holyspirit healthcare organization will serve 100 patients in the following manner
30 Medicare Patients who pay $850/diagnosis
25 Medicaid patients who pay $900 per diagnosis
15 managed care who pay charges minus 20% discount
15 managed care patients who pay $700 per subscriber
5 private insurance patients who pay charges
5 bad debt patients who pay nothing
5 indigent patients who pay nothing
Holyspirit’s cost will be $1,000 per patient
Assume Medicare payments are 70% of charge
Calculate the charge necessary if total projected loss assuming charge per patient equals cost per patient
Explanation / Answer
Answer :-
Calculate The Charge Necessary The Cost per Patient
= Projected Loss / the No. of Patients Who will pay Increased Charge or Portion
= [24500 / (15 * 80%) + (15 * 70%) + 5 ] + 1000
= [24500 / 12 + 10.5 + 5 ] +1000
= [ 24500/ 27.5 ] + 1000
= 890 + 1000
= 1890
No. of Patients Holyspirit’s cost Charges of Patients Projected Loss 30 =30 * 1000 =30000 =30*850 =25500 =25500-30000 = -4500 25 =25*1000 =25000 =25*900 =22500 =22500-25000 = -2500 15 =15*1000 =15000 =(15*1000)-20% =12000 =12000-15000 = -3000 15 =15*1000 =15000 =15*700 = 10500 =10500-15000 = -4500 5 =5*1000 =5000 =5*1000 =5000 =5000-5000 = 0 5 =5*1000 =5000 =5*0 =0 =0-5000 = -5000 5 =5*1000 =5000 =5*0 =0 =0-5000 = -5000 TOTAL - 24500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.