a. If the goal is to retire in 30 years with $2 million in investments and you h
ID: 2613144 • Letter: A
Question
a. If the goal is to retire in 30 years with $2 million in investments and you have $250,000 now, what average return must you achieve to reach your goal?
b. If your return averages 6%, what will your end result (state in $) be in 30 years?
c. What is the portfolio return of the below?
Return 2011 2012 2013
Investment A $5,000 4% 4% 4%
B $10,000 6% 12% (0%)
C $5,000 12% 14% (2%)
Explanation / Answer
(a)
Present cash available = $250,000.
Cash to be available after 30 years = $2,000,000.
Thefore, the cash to be earned in 30 years = $2,000,000 - $250,000 = $1,750,000.
Average reurn to be earned = $1,750,000 / 30 years = $58,333.
(b)
Compute the return to be saved.
Using the excel function,
= PMT(Rate, Nper, Pv, FV)
= PMT(0.06,30,-250000,-2000000)
= $43,460.
(C)
Compute the portfolio returns.
2011 Investment Probability Return Portfolio return A 5000 0.25 0.04 0.01 B 10000 0.5 0.06 0.03 C 5000 0.25 0.12 0.03 Portfolio Return 0.07 2012 Investment Probability Return Portfolio return A 5000 0.25 0.04 0.01 B 10000 0.5 0.12 0.06 C 5000 0.25 0.14 0.035 Portfolio Return 0.105 2013 Investment Probability Return Portfolio return A 5000 0.25 0.04 0.01 B 10000 0.5 0 0 C 5000 0.25 0.02 0.005 Portfolio Return 0.015Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.