9,200 6.4 percent coupon bonds outstanding, with 23 years to maturity and a quot
ID: 2613097 • Letter: 9
Question
9,200 6.4 percent coupon bonds outstanding, with 23 years to maturity and a quoted price of 104.5. These bonds pay interest semiannually.
235,000 shares of common stock selling for $64.70 per share. The stock has a beta of .87 and will pay a dividend of $2.90 next year. The dividend is expected to grow by 5.2 percent per year indefinitely.
What is the firm's cost of each form of financing? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Calculate the WACC for Parrothead Enterprises. (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
You are given the following information concerning Parrothead Enterprises:Explanation / Answer
1. Calculation of Cost of Debt:
YTM of Bonds: Bond Price = Par Value x Coupon Rate x 1 - (1 + r)^-mxn / r + Par Value / (1 + r)^mxn
YTM = 100 x 3.2% x 1 - (1 + 0.032)^-2x23 / 0.032 + 100 / (1 + 0.032)^2x23
YTM = 6.04%
2. Calculation of Cost of Equity:
As per CAPM = rf + Beta (rm - rf)
Cost of Equity = 5.2 + 0.87 (11.8 - 5.2) = 10.94%
According To dividend Growth model: Price = D1 / k - g
D1 = Dividend next year = 2.90 x 1.052 = 3.0508
k = Cost of Capital = X, g = Growth Rate = 5.2%, Price = $64.70
64.70 = 3.0508 / X - 0.052
64.70 (X - 0.052) = 3.0508
64.70X - 3.3644 = 3.0508
X = 9.92%
Cost of Equity = 10.94 + 9.92 / 2 = 10.43%
3. Cost of Preferred Stock = 4.6 / 94.20 = 4.88%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.