Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At her death in 2015, Sarah had a taxable estate that was worth $7,430,000. Pl c

ID: 2609750 • Letter: A

Question

At her death in 2015, Sarah had a taxable estate that was worth $7,430,000. Pl compute the estate tax that is due at Sarah's death bearing in mind , [ At her death in 2015, Sarah was single (widowed). Sarah's husband had died in 2011 with a taxable estate of $2,250,000. Although Husband's taxable estate was less than his applicable exclusion amount (AEA) in 2011, an estate tax was filed for the sole purpose of electing portability with respect to his unused AEA. Sarah had made no taxable gifts during her lifetime.

Explanation / Answer

Husband died in 2011 and his estate =$2,250,000. Unused exemption is $5,000,000(exemption limit in 2011)-$2,250,000

=$2,250,000 is passed on to Sarah due to portability provisions.

Tax exemption limit for 2015 is $5.43 million.

Tax exemption available on Sarah estate=$5,430,000+$2,250,000

=$7,680,000.

Taxable estate =$7,430,000

As the exemption limit is more than taxable estate, estate tax to be paid is 0.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote