Question 5 (20 points) G MA ended its 2007 year with shareholders\' equity of -$
ID: 2608957 • Letter: Q
Question
Question 5 (20 points) G MA ended its 2007 year with shareholders' equity of -$37,094 million at December 31 (yes, negative equity!). Six months later, at June 30, 2008, it reported -$56,990 million in equity after paying a dividend of $283 million to shareholders. There were no other transactions with shareholders. a. What was comprehensive income for the six months? b. The income statement reported a loss of $18,722 million for the six month comprehensive income"? e. Total expense and other losses in the income statement, including taxes, were $60,895 million. What was revenue for the six months? s. What was "other d. The firm reported S148,883 million of total assets at the end of 2007 and S136,046 at June 30, 2008. What were total liabilities at these two dates? e. How can a firm have negative equity?Explanation / Answer
a)Equity at end =Beginning equity at beginning +comprehensive income - dividend paid
-56990 = - 37094 + CI - 283
CI = -56990+37094 +283
= -19613
Comprehensive income : $ -19613
b)Other comprehensive income =comprehensive income - Income as per income statement
= -19613- (-18722)
= -19613+18722
= - 891
c)Net income /loss as per income statement =revenue -expense
- 18722 = R - 60895
Revenue = -18722+60895
= $ 42173
d)Liabilities =Asset -equity
Liabilities at 2007 = 148883-(-37094)
= 148883+37094
= 185977
Liabilities at june 30 2008 = 136046-(-56990)
= 136046+56990
= $ 193036
e)A firm can have negative equity due to high losses in current and past years resulting in negative equity (losses exceed the capital investment by shareholders)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.