Willie deposits $11,000 into an investment earning 10% interest compounded quart
ID: 2607339 • Letter: W
Question
Willie deposits $11,000 into an investment earning 10% interest compounded quarterly. How much will the investment be worth at the end of 10 years? $14,081.10 $%29,536.10 $28,530.70 $497 852.30 Question 12 1 pts How much must an investor set aside today, in order to have $10,000 four years from today, if the potential investment earns 8% compounded annually? $1,360.50 $7,350.00 O $4,506.10 $3,312.10 Question 13 1 pts How much must an investor set aside today, in order to have $10,000 four years from today, if the potential investment earns 10% compounded semi-annually? O $7,350.00 $4,665.00 $6768.00 o $8,227.00Explanation / Answer
1.We use the formula:
A=P(1+r/400)^4n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.
Hence
A=$11000(1+10/400)^(4*10)
which is equal to
=$29536.10(Approx).
2.
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
=$10000/1.08^4
which is equal to
=$7350.00(approx).
3.
We use the formula:
A=P(1+r/200)^2n
where
A=future value
P=present value
r=rate of interest
n=time period.
$10000=P(1+10/200)^(2*4)
Hence
P=$10000/(1+10/200)^(2*4)
which is equal to
=$6768.00(approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.