Problem 10-1A Plant asset costs; depreciation methods C1 P1 Timberly Constructio
ID: 2605792 • Letter: P
Question
Problem 10-1A Plant asset costs; depreciation methods C1 P1
Timberly Construction negotiates a lump-sum purchase of several assets from a company that is going out of business. The purchase is completed on January 1, 2017, at a total cash price of $900,000 for a building, land, land improvements, and four vehicles. The estimated market values of the assets are building, $508,800; land, $297,600; land improvements, $28,800; and four vehicles, $124,800. The company’s fiscal year ends on December 31.
Required
Prepare a table to allocate the lump-sum purchase price to the separate assets purchased (round percents to the nearest 1%). Prepare the journal entry to record the purchase.
Compute the depreciation expense for year 2017 on the building using the straight-line method, assuming a 15-year life and a $27,000 salvage value.
Check (2) $30,000
Compute the depreciation expense for year 2017 on the land improvements assuming a five-year life and double-declining-balance depreciation.
(3) $10,800
Analysis Component
Defend or refute this statement: Accelerated depreciation results in payment of less taxes over the asset’s life.
Explanation / Answer
1)
journal entry to record the purchase :
2.) depreciation expense for year 2017 on the building = [(477000 - $27,000) /15-year life ]
= $450000 /15
= $30000
3) double-declining-balance depreciation
Straight line depreciation rate = 1 / 5 * 100
=20%
double-declining-balance depreciation rate = 2 * 20%
= 40%
Year Opening value Depreciation rate Depreciation expense Ending book value
2017 $27000 40% $10800 $16200
depreciation expense for year 2017 on the land improvements = $10800
assets Appraised value Percentage of Appraised value total cash price of assets allocation of lump-sum purchase price to the separate assets building $508,800 0.53 $900,000 477000 land $297,600 0.31 $900,000 279000 land improvements $28,800 0.03 $900,000 27000 four vehicles $124,800 0.13 $900,000 117000 $960000 100% $900000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.