A company purchased a weaving machine for $290,320. The machine has a useful lif
ID: 2604761 • Letter: A
Question
A company purchased a weaving machine for $290,320. The machine has a useful life of 8 years and a residual value of $16,000. It is estimated that the machine could produce 762,000 bolts of woven fabric over its useful life. In the first year, 111,000 bolts were produced. In the second year, production increased to 115,000 units. Using the units-of-production method, what is the amount of depreciation expense that should be recorded for the second year?
Multiple Choice
a. $39,960.
b. $41,400.
c. $81,360.
d. $43,815.
e. $42,291.
Explanation / Answer
Answer: b)= $41,400
Working noted for the above answer is as under
Depreciation Expense
= [(Cost - Salvage Value)/Estimated Useful Life (in units)] * Units Produced
Depreciation per unit
= ($290,320 - $16,000)/762,000 units
= $0.36 per unit
Depreciation Expense for the second year
= $0.36 * 115,000
= $41,400
Depreciation Expense
= [(Cost - Salvage Value)/Estimated Useful Life (in units)] * Units Produced
Depreciation per unit
= ($290,320 - $16,000)/762,000 units
= $0.36 per unit
Depreciation Expense for the second year
= $0.36 * 115,000
= $41,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.