19. A company needs an increase in working capital of $20,000 in a project that
ID: 2604749 • Letter: 1
Question
19. A company needs an increase in working capital of $20,000 in a project that will last 4 years. The company's tax rate is 30% and its after-tax discount rate is 10%. How much is the present value of the release of the working capital at the end of the project closest to?
19. A company needs an increase in working capital of $20,000 in a project that will last 4 years. The company's tax rate is 30% and its after-tax discount rate is 10%. How much is the present value of the release of the working capital at the end of the project closest to?
A. $13,660 B. $14,000 C. $6,000 D. $9,562Explanation / Answer
Option. A is correct:
Present value of money: = FV/ (1+r) ^N Future value FV= 20000 Rate of interest r= 10% Number of periods N= 4 Present value = 20000/ (1+0.1)^4 = 13,660.27Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.