7. Pascarelli Corporation\'s inventory at the end of Year 2 was $122,000 and its
ID: 2604231 • Letter: 7
Question
7. Pascarelli Corporation's inventory at the end of Year 2 was $122,000 and its inventory at the end of Year 1 was $150,000. Cost of goods sold amounted to $870,000 in Year 2. How long is the company's average sale period (turnover in days) for Year 2 closest to?
7. Pascarelli Corporation's inventory at the end of Year 2 was $122,000 and its inventory at the end of Year 1 was $150,000. Cost of goods sold amounted to $870,000 in Year 2. How long is the company's average sale period (turnover in days) for Year 2 closest to?
A. 51.2 days B. 230.1 days C. 57.0 days D. 32.3 daysExplanation / Answer
Answer is C.
Inventory at the end of Year 1 = $150,000
Inventory at the end of Year 2 = $122,000
Average Inventory = (Inventory at the end of Year 1 + Inventory at the end of Year 2) / 2
Average Inventory = ($150,000 + $122,000) / 2
Average Inventory = $136,000
Average Sales Period = 365 * Average Inventory / Cost of Goods Sold
Average Sales Period = 365 * $136,000 / $870,000
Average Sales Period = 57.0 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.