Product Cost Method of Product Costing Voice Com, Inc., uses the product cost co
ID: 2603750 • Letter: P
Question
Product Cost Method of Product Costing
Voice Com, Inc., uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs of producing and selling 4,700 units of cell phones are as follows:
Voice Com desires a profit equal to a 14% rate of return on invested assets of $599,500.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 4,700 units of cell phones.
$
b. Determine the product cost per unit for the production of 4,700 of cell phones. If required, round your answer to nearest dollar.
$ per unit
c. Determine the product cost markup percentage (rounded to two decimal places) for cell phones.
%
d. Determine the selling price of cell phones. Round to the nearest dollar.
Variable costs: Fixed costs: Direct materials $74 per unit Factory overhead $200,400 Direct labor 31 Selling and admin. exp. 69,000 Factory overhead 25 Selling and admin. exp. 21 Total variable cost per unit $151 per unitExplanation / Answer
Total Unit produced is 4700 so multiply all the variable cost per unit with appropriate rate
Working note 1
a)Desired profit is 14% return on invested asset of $599,500 which is = $599,400*14% = $83,916
b) Product Cost per unit will be Total Cost divided by number of units produced. Hence ,
$979,100/4700 = $208.32 product cost per unit.
c) Markup on product cost = Sales price per unit - Product cost per unit = $226.14-$208.32 = 8.55% of markup.
Product cost per unit $208.32
d) Cost per unit = $208.32. Sales price per unit =$226.14. Markup per unit = $17.82 Refer the above table
All the figues are rounded of
Desired Profit formula = Contribution + Fixed Cost
Sales = Contribution + variable cost
Use all the above formulas it will surely help.
Particulars Per unit $ Amount in $ Sales (C+B) 226.17 $1,063,016 Direct Material 74 $347,800 Direct labour 31 $145,700 Factory overhead 25 $117,500 Selling and Admin cost 21 $98,700 Totat Variable cost (B) 151 $709,700 Contribution C= (E+D) $353,316 Factory Overhead $200,400 Selling and Admin exp $69,000 Total Fixed Cost (D) $269,400 Total Cost (B+D) 208.32 $979,100 Desired Profit see working note 1. ( E) $83,916Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.