Stomberg Corporation has provided the following data concerning an investment pr
ID: 2601144 • Letter: S
Question
Stomberg Corporation has provided the following data concerning an investment project that it is considering:
Click here to view Exhibit 13B-1 and Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using the tables provided.
The life of the project is 4 years. The company’s discount rate is 10%. The net present value of the project is closest to:
Multiple Choice
$20,420
$184,000
$29,982
$579,982
Initial investment $ 550,000 Annual cash flow $ 180,000 per year Salvage value at the end of the project 14,000Explanation / Answer
Present value of inflows=$180000*Present value of annuity factor(10%,4)+$14000*Present value of discounting factor(10%,4)
=(180000*3.169)+(14000*0.683)
=$579982
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$579982-$550,000
=$29982
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.