Smith, and Young are partners with present capital balances of $60,000, Wright,
ID: 2600697 • Letter: S
Question
Smith, and Young are partners with present capital balances of $60,000, Wright, $35,000, and S30,000, respectively. The partners share profits and losses according to the following percentages: 40% for Wright, 30% for Smith, and 30% for Young. Locke is to join the partnership upon contributing $40,000 to the partnership in exchange for a 20% interest in capital and profits and losses. The original partners will share the balance of profits and losses in proportion to their original percentages. Required: assuming use of the bonus method.Explanation / Answer
Capital balance as per Bonus Method :-
Bonus
[$40000 - $33000]
(7000)
Note:- Locke shares in partnership = Total partnership capital * 20%
= [60000 + 35000 + 30000 + 40000] * 20%
= 165000 * 20%
=$33000
Locke brings extra of $7000 as bonus which will be distributed to original partners according to their profit and loss sharing proportions
Wright Smith Young Locke Capital Balance $60000 $35000 $30000 - New partner'sInvestment :Bonus
[$40000 - $33000]
7000 * 40% = 2800 7000*30% = 2100 7000*30% = 2100(7000)
Capital Balance [40000] - - - 40000 Total 62800 37100 32100 33000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.