Douglas Corporation reports the following standards for direct materials for 200
ID: 2600602 • Letter: D
Question
Douglas Corporation reports the following standards for direct materials for 2009: Standard cost per pound Standard amount per firished good $%80 16 pounds During 2009, 320,000 firished goods were produced. The direct materials price variance was $3,200 unfavorable. The direct materials flexible budget variance was $800 favorable. Calculate the following items regarding direct materials for Douglas Corporation for 2009: a) direct materials efficiency variance b) standard quantity of direct materials for actual production c) actual pounds of direct materials usedExplanation / Answer
a Direct materials efficiency variance = 3200+800 =$4000 favorable b Standard quantity for actual production = 320000*16= 5120000 c Actual pounds used = 5120000-(4000/80)= 5119950
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.