A cement manufaturer has supplied the following data: Tons of cement produced &
ID: 2600579 • Letter: A
Question
A cement manufaturer has supplied the following data:
Tons of cement produced & sold 260,000
Sales revenue $1,118,000
Variable manufacturing expense 429,000
Fixed maunfacturing expense 288,000
Variable selling & admin expense 91,000
Fixed selling & admin expense 228,000
Net operating income 82,000
A) What is the company;s break even point?
B) What is the company's unit contribution marigin?
C) The company's contribution margin ratio is closest to:
D) If the company increases its unit sale volume by 3% without increasing fixed expenses, then total net operating income should be closest to:
Explanation / Answer
(A). Company’s break even point;
Formula of break even point is as follow;
Break even point in (tons) =
(Fixed costs / contribution margin per unit)
Fixed costs = ($288000 + $228000) = $516000
Variable costs ($429000 + $91000) = $520000
Contribution margin = Sales – Variable costs
($1118000 – $429000 – $91000) = $598000
Per unit contribution margin ($598000 / 260000) = $2.30 per ton
Per unit sale price ($1118000 / 260000) = $4.30 per ton
Now let’s put the values in the formula;
Break even point in (tons) = $516000 / $2.30 = 224347.83 tons
Break even point in (Dollar value) = $516000 * $4.30 / $2.30 = $964695.65 (Approx.)
(B). Company's unit contribution marigin;
Contribution margin = Sales – Variable costs
($1118000 – $429000 – $91000) = $598000
Per unit contribution margin ($598000 / 260000) = $2.30 per ton
(C). Company's contribution margin ratio is closest to;
Formual of contribution margin ratio is as follow;
Contribution margin ratio = Contribution margin * 100 / Sales
Contribution margin ratio = $598000 * 100 / $1118000
= 53.49% (Approx.)
(D). If the company increases its unit sale volume by 3% without increasing fixed expenses, then total net operating income should be closest to;
Tons of cement produced & sold (260000 + 7800)
267800
Per unit sale price
$4.3
Total sales revenue
$1151540
Variable manufacturing expense (Increased by 3%)
$441870
Fixed manufacturing expense
$288000
Variable selling & admin expense (Increased by 3%)
$93730
Fixed selling & admin expense
$228000
Net operating income
$99940
Tons of cement produced & sold (260000 + 7800)
267800
Per unit sale price
$4.3
Total sales revenue
$1151540
Variable manufacturing expense (Increased by 3%)
$441870
Fixed manufacturing expense
$288000
Variable selling & admin expense (Increased by 3%)
$93730
Fixed selling & admin expense
$228000
Net operating income
$99940
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.