Hinck Corporation is investigating automating a process by purchasing a new mach
ID: 2600221 • Letter: H
Question
Hinck Corporation is investigating automating a process by purchasing a new machine for $514,000 that would have a 10 year useful life and no salvage value. By automating the process, the company would save $110,000 per year in cash operating costs. The company's current equipment would be sold for scrap now, yielding $21,000. The annual depreciation on the new machine would be $51,400. (Ignore income taxes.) Required: Determine the simple rate of return on the investment to the nearest tenth of a percent. (Round your answer to 1 decimal place.) Simple rate of returnExplanation / Answer
Annual net income = 110000-51400= 58600 Simple rate of return = 58600/(514000-21000)= 11.9%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.