Crowl Corporation is investigating automating a process by purchasing a machine
ID: 2600049 • Letter: C
Question
Crowl Corporation is investigating automating a process by purchasing a machine for $797,400 that would have a 9 year useful life and no salvage value. By automating the process, the company would save $135,000 per year in cash operating costs. The new machine would replace some old equipment that would be sold for scrap now, yielding $21,600. The annual depreciation on the new machine would be $88,600. The simple rate of return on the investment is closest to (Ignore income taxes.): Multiple Choice 11.16% 16.76% 5.98% 516%Explanation / Answer
Calculate simple rate of return :
Simple rate of return = Net income*100/initial investment
Net income = (135000-88600) = 46400
Initial investment = (797400-21600) = 775800
Simple rate of return = 46400*100/775800 = 5.98%
so answer is c) 5.98%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.