2017 Accounting 2 Secti Managerial Accounting ter 24 Capital Budgeting Homework
ID: 2600037 • Letter: 2
Question
2017 Accounting 2 Secti Managerial Accounting ter 24 Capital Budgeting Homework KQuestions 5-8 (of 12) The following information applies to the questions displayed below. Most Company has an opportunity to invest in one of two new projects. Project Y requires a $350,000 investment for new machinery with a five-year life and no salvage value. Project Z requires a $350,000 investment for new machinery with a four-year life and no salvage value. The two projects yield the following predicted annual results. The company uses straight-line depreciation, and cash flows occur evenly throughout each year (FV of S1. PV of $1, FVA of $1 and PVA of S) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Project Ylil Project Z 395,000 $316,000 Sales Direct materials Direct labor Overhead including depreciation Selling and administrative expenses 55,300 79,000 39,500 47,400 142,200142.200 28,000 28,000 Total expenses 304,500257100 90,500 122,382 3439058,900 $56,110$36,518 Pretax income income taxes (38%) Net income value 2.00 points Required 1. Compute each project's annual expected net cash flowsExplanation / Answer
1)
Project Y
Project Z
Net income
56110
36518
Depreciation expense
350000/5 = 70000
350000/4 = 87500
Annual expected net cash flows
126110
124018
2)
Payback period:
Choose Numerator
/
Choose Denominator
=
Payback period
Project Y
350000
/
126110
=
2.775 years
Project Z
350000
/
124018
=
2.822 years
3)
Accounting rate of return:
Choose Numerator
/
Choose Denominator
=
Accounting rate of return
Project Y
126110
/
350000
=
36.03%
Project Z
124018
/
350000
=
35.43%
4)
Project Y:
n = 5 years
i = 9%
PV factor = Present value annuity factor(9%,5) = 3.889
Present value of cash inflow = 126110*3.889 = 490441.79
Net Present value = Present value of cash inflow – Cash outflow
= 490441.79 – 350000 = 140441.79
Project Z :
n = 4 years
i = 9%
PV factor = Present value annuity factor(9%,4) = 3.2397
Present value of cash inflow = 124018*3.2397 = 401781.11
Net Present value = Present value of cash inflow – Cash outflow
= 401781.11 – 350000 = 51781.11
Project Y
Project Z
Net income
56110
36518
Depreciation expense
350000/5 = 70000
350000/4 = 87500
Annual expected net cash flows
126110
124018
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.