Es seguro l https//newco ow/connect.html HAPTER 5 Hw Warnerwoods Company uses a
ID: 2599913 • Letter: E
Question
Es seguro l https//newco ow/connect.html HAPTER 5 Hw Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system It entered into the following purchases and sales transactions for March 4eeunits e sss.ee per·nst Part 1 of 2 428 units 85.80 per unit 12 units@ $68.9 per unit units 362.8 per unit Mar. 29 sales enits0 s95.e0 per unit poirt too 3. Compute the cost assigned to ending inventory using (a)FFO. (p)UFO, ic weighted average. and la) specihc identication PFor specific identification, the March 9 sale consisted of 80 units from beginning inventory and 340 units from the March 5 purchase, the March 29 saer conssed of March e purchse and 120 unis fiom the Mrch 25 purchee Complete this questions by entering your answers in the below tabs Perpetual Lro Wged Average Compube the cost assigned to ending invenbory using FIPO O Escribe aquí para buscarExplanation / Answer
Perpetual FIFO:
100 units * $50 = $5000
400 units * $55 = $22000
100 units * $50 = $5000
320 units * $55 = $17600
80 units * $55 = $4400
120 units * $60 = $7200
80 units * $55 = $4400
120 units * $60 = $7200
200 units * $62 = $12400
80 units * $55 = 4400
80 units * $60 = $4800
40 units * $60 = $2400
200 units * $62 = $12400
Perpetual LIFO:
100 units * $50 = $5000
400 units * $55 = $22000
400 units * $55 = $22000
20 units * $50 = $1000
80 units * $50 = $4000
120 units * $60 = $7200
80 units * $50 = $4000
120 units * $60 = $7200
200 units * $62 = $12400
80 units * $50 = $4000
120 units * $60 = $7200
40 units * $62 = $2480
Weighted average method:
Date Cost of goods available for sale Cost of goods sold Ending inventory Mar 1 100 units * $50 = $5000 100 units * $50 = $5000 5 400 units * $55 = $22000100 units * $50 = $5000
400 units * $55 = $22000
9100 units * $50 = $5000
320 units * $55 = $17600
80 units * $55 = $4400 18 120 units * $60 = $720080 units * $55 = $4400
120 units * $60 = $7200
25 200 units * $62 = $1240080 units * $55 = $4400
120 units * $60 = $7200
200 units * $62 = $12400
2980 units * $55 = 4400
80 units * $60 = $4800
40 units * $60 = $2400
200 units * $62 = $12400
Cost of goods sold $31800 Ending inventory $14800Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.