Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Banko Inc. manufactures sporting goods. The following information applies to a m

ID: 2599896 • Letter: B

Question

Banko Inc. manufactures sporting goods. The following information applies to a machine purchased on January 1, 2016: S 75,000 S 3,000 s 2,000 Purchase price Delivery cost Installation charge Estimated ife Estimated units Salvage estimate 5 years 154,000 S 3,000 During 2016, the machine produced 50,000 units and during 2017, it produced 52,000 units Required: a. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using straight-line method b. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using double-declining-balance method. 20162017 Depreciation expense c. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using units of production method 2016 2017 Depreciation expense d. Determine the amount of depreciation expense for 2016 and 2017 using MACRS, assuming that the machine is classified as seven-year property. (Round your answers to the nearest dollar amount.) MACRS table: Year 7-Year Year property% 14.29 24 49 17 49 12 49 8 93 8 92 8 93 4.46 property.% 20 00 3200 11.52 11 52 5 76 2016 Cepre: ation expense

Explanation / Answer

Cost of Machine = Purchase price + Delivery cost + Installation cost

= 75,000 + 3,000 + 2,000

Cost of Machine = $80,000

Straight Line Method

Depreciation per year = (Cost – Salvage value) / Useful years

= (80,000 – 3,000) / 5 Years

= $15,400 per year

Year

Depreciation

2016

$15,400

2017

$15,400

Units of Production Method

Total Units = 154,000 Units

Depreciation = (Produced Units / Total Units) * (Cost – Salvage Value)

2016 = (50,000/154,000) Units * (80,000 - 3,000)

2016 = $25,000

2017 = (52,000/154,000) Units * (80,000 - 3,000)

2017 = $26,000

Double Declining Balance

In double declining method the rate of Depreciation will be:

= 2 * Straight Line Rate

= 2 * 20% (Life is 5 years so 20% each year)

= 40%

Depreciation = Book Value * Rate

Year

Depreciation

Book Value

(Beginning balance)

2016

32,000 (80,000*40%)

80,000

2017

19,200

(48,000*40%)

48,000

MACRS Method

Depreciation = Rate * Cost

Year

Depreciation

Rate

Depreciation

2016

20%

16,000

(80,000*20%)

2017

32%

25,600

(80,000*32%)

Year

Depreciation

2016

$15,400

2017

$15,400

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote