Machinery purchased for $68,400 by Headland Co. in 2013 was originally estimated
ID: 2599577 • Letter: M
Question
Machinery purchased for $68,400 by Headland Co. in 2013 was originally estimated to have a life of 8 years with a salvage value of $4,560 at the end of that time. Depreciation has been entered for 5 years on this basis. In 2018, it is determined that the total estimated life should be 10 years with a salvage value of $5,130 at the end of that time. Assume straight-line depreciation.
a) Prepare the entry to correct the prior year's depreciation, if necessary. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
b) Prepare the entry to record depreciation for 2018. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. Use Machinery related account.)
Explanation / Answer
Cost = $68400
Useful life = 8 years
Salvage Value = $4560
Depreciation per annum = (Cost - Salvage Value) / Useful life = (68400-4560)/8 = $7980
Depreciation already provided
= Depreciation for five years
= Depreciation per annum * 5
= $7980 * 5
= $39900
Revised Useful life = 10 years
Salvage value = $5130
Depreciation from year 6
= (Cost - Accumulated Depreciation - Revised Salvage Value) / Remaining Useful life
= (68400-39900-5130) / (10-5)
= $4674
Requirement a:
No Entry
Requirement b:
Depreciation Expense a/c Dr $4674
To Machinery a/c $4674
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.