Questions 1 and 2 refer to the following information The following information i
ID: 2599389 • Letter: Q
Question
Questions 1 and 2 refer to the following information
The following information is for direct labor cost for X Company for 2016:
Budgeted labor hours per unit of product 2
Budgeted hourly wage rate $12.00
Budgeted production 5,780 units
Actual labor hours per unit of product 1.7
Actual hourly wage rate $12.40
Actual production 5,410 units
1. What was the direct labor static budget for 2016?
2. What was the direct labor flexible budget variance for 2016 (a positive number means a favorable variance; a negative number means an unfavorable variance)?
Explanation / Answer
Answer:-1)- Direct labor static budget for 2016= Budgeted production*Budgeted labor hours per unit*Budgeted hourly wage rate
=(5780 units*2 labor hours per unit)*$12.00 per hour
=11560 hours*$12.00 per hour
=$138720
2)-Direct material flexible budget variance for 2016:-
= Standard cost of direct labor – Actual cost of direct labor
= $129840 - $114043 = $15797 Favourable
Where:-
Standard cost of direct labor= Actual production*Budgeted labor hours per unit*Budgeted hourly wage rate
=(5410 units*2 labor hours per unit)*$12.00 per hour
=10820 hours*$12.00 per hour
=$129840
Actual cost of direct labor= Actual production*Actual labor hours per unit*Actual hourly wage rate
=(5410 units*1.7 labor hours per unit)*$12.40 per hour
= 9197 hours*$12.40 per hour
=$114043
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.