A corporation reported the following information: Compute the shipment costs to
ID: 2598152 • Letter: A
Question
A corporation reported the following information:
Compute the shipment costs to be allocated to a product line of 50,000 units shipped in batches of 1,000 each.
A. $0.40
B. $1.20
C. $30,000
D. $400
E. $20,000
Budgeted Quantity Total Budgeted of Cost-Allocation Cost Hierarchy IndirectBase Categorv Costs Product S350,000 Sustaining Budgeted Indirect Cost Rate Activity 2Design 80 parts- ?per part-square square foot feet 3Machine Output unit-level S585,000 10,000 productionper production machine-hour Operations machine- hours 4 Shipment Batch- $60,000 150shipments ?per shipment Setup level 5 Administration S225,00025,000Direct ?per direct manuf. labor- manuI labor hours hourExplanation / Answer
activity rate = 60000/150 400 per shipment no of shipments for 50000 units = 50000/1000 = 50 shipments cost = 50*400 20000 option e is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.