49.The Shasta Corporation began operations in 2011. Shasta\'s investment portfol
ID: 2597976 • Letter: 4
Question
49.The Shasta Corporation began operations in 2011. Shasta's investment portfolio reported the following on December 31, 2011: Available for Sale Trading Cost 300,000 100,000 Fair Value 330,000 90,000 Which of the following is correct with respect to the accounting for Shasta's investment portfolio (ignoring income taxes)? A. Net income was increased $20,000 during 2011. B. Total stockholders' equity was increased $20,000 as of December 31, 2011. C. Net income was increased $10,000 during 2011. D. Total stockholders' equity was decreased $10,000 as of December 31, 2011.Explanation / Answer
Trading:
Unrealised loss on trading securities = Fair value - Cost price = 100000 - 90000 = 10000
Available for sale:
Increase in net income = Fair value - Cost price = 330000 - 300000 = 30000
Net increase in Stockholders' equity = 30000 - 10000 = 20000
Answer is B. Total stockholders' equity was increased $20000 as of December 31, 2011.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.