Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ACCOUNTING CTG 212 Final Exam Fall 20 value 370 points A company produces a sing

ID: 2597569 • Letter: A

Question

ACCOUNTING CTG 212 Final Exam Fall 20 value 370 points A company produces a single product Vaiable production costs De $134 per unit and vaneble selling and administrative expenses are $4.4 per unit Fixed manufacturing overhead totals s and administration expenses total $54,000. Assuming a beginning inventory of zero, production of unts and sales of 4,300 units, the dollar value of the ending inventory under variable costing would be 50,000 and fixed selling 5,400 O $14.740 O $24.640 O $19,580 O $9900

Explanation / Answer

A. $14,740

Units in ending inventory = Units in beginning inventory + Units produced Units sold

= 0 units + 5,400 units 4,300 units = 1,100 units

Value of ending inventory under variable costing = Unit in ending inventory × Variable production cost

= 1,100 units × $13.4 per unit = $14,740

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote