The accounting records of the Harris and Schubert Companies contained the follow
ID: 2597159 • Letter: T
Question
The accounting records of the Harris and Schubert Companies contained the following account balances:
Sales Accounts receivable
Harris $ 300,000 $ 60,000
Schubert 180,000 40,000
Select the true statement from the following options:
a. Schubert Company is likely to incur less credit costs than Harris Company.
b. The company with the higher turnover ratio will also have the longer average number of days to collect accounts receivable.
c. The accounts receivable for Schubert Company turns over 6 times each year.
d. The average number of days to collect accounts receivable for Harris is 73 days.
Explanation / Answer
Answer is:
d. The average number of days to collect accounts receivable for Harris is 73 days.
Explanation:
Accounts receivable turnover for Harris = Net sales/Accounts receivable = 300000/60000 = 5 times
The average number of days to collect accounts receivable for Harris = 365/5 = 73 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.