Don\'t know what\'s wrong, but I can\'t seem to get the corresponding answer, pl
ID: 2596755 • Letter: D
Question
Don't know what's wrong, but I can't seem to get the corresponding answer, please show steps.
9. The following information is for X Company for 2008: Equipment, January 1 $14,630 Equipment, December 31 S16,566 Purchases of equipment $7,917 Depreciation $1,552 Cost of equipment sold ?? Gain from sale of equipment $800 What was the cost of equipment sold in 2008? $4,429 WORK: CGS-payment of acc. payable = A Inv closing balance inv. beginning balance B A + B = C (new acc. payable) C + Acc. Payable beginning balance-closing balance = ANSWERExplanation / Answer
Answer:-The cost of the equipment sold in 2008 was $4429.
Explanation:-Let sale value of Equipment sold is X.
Opening balance of Equipment + Purchase of equipment+ Gain on sale of equipment =Depreciation+ Equipment sale value+ Closing balance of Equipment
$14630 +$7917+$800 = $1552 +X + $16566
X= $23347 - $18118
X=$5229
Cost of Equipment sold = Sale value of Equipment – Gain on sale of equipment
= $5229 - $800 = $4429
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.