A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.
ID: 2596574 • Letter: A
Question
A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.
During the latest month, the company purchased and used 58,000 pounds of direct materials at a price of $1.20 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $36,729 based on 4,770 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $16,500 and fixed manufacturing overhead incurred was $14,000. Based on this information, the direct materials price variance for the month was:
8,000U
13,600F
2,000F
11,600U
13,600U
Direct materials 6 pounds at $1.00 per pound = $ 6.00 Direct labor 0.5 hour at $8.00 per hour = $ 4.00 Manufacturing overhead 0.5 hour at $4.10 per hour = $ 2.05Explanation / Answer
Solution:
Standard rate of pound = $1
Actual rate of pound = $1.20
Actual quantity of pound consumed = 58000 pound
Direct material price variance = (SR - AR) * AQ = (1.20 - 1) * 58000 = $11,600 U
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.