Your firm sells product Gamma. The own price elasticity of Gamma is -0.5. The pr
ID: 2596456 • Letter: Y
Question
Your firm sells product Gamma. The own price elasticity of Gamma is -0.5. The price of Gamma is $20 and the quantity sold of Gamma is 100. Suppose the price of Gamma is raised to $30. What is the new quantity sold of Gamma? The answer is below, but I cannot figure out how he got 75.
Here:
E = -0.5
Q = X (to be determined)
Q = 100
P = $10 (i.e. $30-$20)
P = $20
OR -0.5 = (X/100) / (10/20)
OR X = -25 (solve for yourself)
Q = -25
OR (New quantity – Old quantity) = -25
OR (New quantity – 100) = -25
OR New quantity = 75 (solve for yourself)
If the price of Gamma is raised to $30, the new quantity sold of Gamma is 75.
Explanation / Answer
formula of price elasticity of demand
=change in quantity / change in price) *(price/quantity)
it tells you how quantity change with change in price
-0.5 = (x/10) * (20/100)
-0.5 = (x/10) *0.20
-0.5/0.2 = x/10
-2.5 = x/10
x=25 i.e change in quantity
earlier we have quantity of 100
new = 100-25 =75
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.