ACC117 Final Exam (FAI × | eztom heducation.com/hm.tpx A manufacturer of cedar s
ID: 2595741 • Letter: A
Question
ACC117 Final Exam (FAI × | eztom heducation.com/hm.tpx A manufacturer of cedar shingles has supplied the following data Bundles of cedar shakes produced and sold Sales revenue Variable manufacturing expense Fixed manufacturing expense Variable selling and administrative expense Fixed selling and administrative expense Net operating income 280,000 $2,072,000 $1,134,000 $436,000 $238,000 $164,000 $100,000 The company's break-even in unit sales is closest to: O 130,149 O 81,081 O 25,038 O 240,000 References Mutiple Choice st Type here to searchExplanation / Answer
Sales revenue per unit = (2072000/280000) = 7.4 per unit
Variable cost per unit = (1134000+238000)/280000 = 4.90 per unit
contribution margin per unit = (7.40-4.90) = 2.50 per unit
Fixed cost = (436000+164000) = 600000
Break even point (unit) = Fixed cost/contribution margin per unit
= 600000/2.5
Break even point (unit) = 240000 unit
so answer is d) 240000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.