Acompany purchases equipment for $62,500 on January 1. It has an estimed residua
ID: 2594997 • Letter: A
Question
Acompany purchases equipment for $62,500 on January 1. It has an estimed residual value of $2,800 and an estimated useful life of 5 years. The company uses the declining balance method of depreciation. Determine the amount of depreciation expense for the FIFTH year 14. A company purchases equipment for $82,500 on January 1. It has an estimed residual value of $5,000 and an estimated useful life of 5 years. The company uses the straight-line method of depreciation. The company sells the equipment on 12/31 after 3 full years of ownership for $40,300 cash. Determine the amount of gain or loss on the sale. (Enter a loss as a negative number.) 15. After the adjusting entry is made to set up the estimate for uncollectible accounts, Accounts Receivable has a debit balance of $516,200, Note Receivable has a debit balance of $32,000, and Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $20,600. What is the net realizable value of the Accounts Receivable? 16.Explanation / Answer
Year
Beginning BV
Accumulated depreciation
1
2
50000
3
40
4
40
5
Answer: Fifth year depreciation = $4,320
Note: The above depreciation is for double declining balance method with half year
convention.
Annual depreciation = (82500-5000)/5 =
Depreciation for 3 years = 15500*3 =
Book value at the end of the 3rd year = 82500-46500 =
Sale value
$ 40,300
Gain on sale = 40300-36000 =
$ 4,300
Net realizable value of Accounts receivable = 516200 - 20600 =
14) Depreciation using Declining balance method: Using a factor of 2 (Double declining balance method), the depreciation rate is (100%)/5 = 20%*2 = 40%. With half year convention the first year rate will be 20%. The depreciation schedule is given below:Year
Beginning BV
Depreciation % Depreciation ExpenseAccumulated depreciation
Ending BV1
62500 20 12500 12500 500002
50000
40 20000 32500 300003
3000040
12000 44500 180004
1800040
7200 51700 108005
10800 40 4320 56020 6480Answer: Fifth year depreciation = $4,320
Note: The above depreciation is for double declining balance method with half year
convention.
15)Annual depreciation = (82500-5000)/5 =
$ 15,500Depreciation for 3 years = 15500*3 =
$ 46,500Book value at the end of the 3rd year = 82500-46500 =
$ 36,000Sale value
$ 40,300
Gain on sale = 40300-36000 =
$ 4,300
GAIN 16)Net realizable value of Accounts receivable = 516200 - 20600 =
$ 495,600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.