Sammy Corp manufactures helmets. Sammy uses a standard costing system with the f
ID: 2594905 • Letter: S
Question
Sammy Corp manufactures helmets. Sammy uses a standard costing system with the following standards:
STANDARD Quantity Price
Direct Materials -----------1000 pounds -------------------$12 per lb.
Direct Labor------------------ 2500 hours--------------------$20 per hour
Variable OH -----------------------------------------------------$30 per DLH
a. The actual amount of direct materials purchased and used last period was 900 pounds. The average price paid was $15.00 per pound. What is the overall Direct Material Variance ?
b.What is the Direct Materials Price Variance ?
c. What is the Direct Materials Quantity Variance ?
d. The actual direct labor costs last period were $25.00 per hour. Sammy assumed that by paying the workers more than the standard, the workers’ higher efficiency would make up for the higher costs. Last period the Direct Labor Efficiency Variance was $14,000 (F). How many direct labor hours were actually used last period ?
e.What is the Direct Labor Wage Variance ?
f. What is the overall Direct Labor Variance ?
g. What was the budgeted amount of Variable Overhead ?
h. The actual variable overhead costs were $70,000. What was the variable overhead spending variance ?
Explanation / Answer
Material Variances:
Step 1: Computation Table
(1) (2) (3)
SQ*SP AQ*AP AQ*SP
1000*$12 900*$15 900*$12
=$12,000 =$13,500 =$10,800
Step 2: Variance Calculation:
Direct Material Variance : 1-2 : $12000-$13500 = $1500 Adverse
Direct Material Price Variance : 3-2: $10800-$13500 = $2700 Adverse
Direct Material Quantity Variance : 1-3: $12000-$10800 = $1200 Favourable
Labor Variances:
Step 1: Computation Table
(1) (2) (3)
SH*SR AH*AR AH*SR
2500*$20 1800*$25 1800*$20
=$50,000 =$45,000 =$36,000
Note:
Given Labor Efficiency Variance as $14,000 Favourable i.e, SH*SR – AH*SR =$14000 Favourable
$50000 – AH*$20= $14000
AH = 1800 Hours
Step 2: Variance Calculation:
Direct Labor Wage Variance : 3-2 = $36000-$45000 = $9000 Adverse
Direct Labor Variance : 1-2 = $50000-$45000 = $5000 Favourable
Variable Overhead Variances:
Budgeted Amount of Variable Overhead = AH* SR = 1800*30 = $54000.
Variable Overhead Spending Variance : AH*SR – AVO : 1800*$30 - $70000 = $16,000 Adverse.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.