Boursaw Corporation has provided the following data concerning last month’s oper
ID: 2594176 • Letter: B
Question
Boursaw Corporation has provided the following data concerning last month’s operations.
Any underapplied or overapplied manufacturing overhead is closed out to cost of goods sold.
How much is the cost of goods available for sale on the Schedule of Cost of Goods Sold?
$141,000
$185,000
$144,000
$136,000
Purchases of raw materials $ 33,000 Indirect materials included in manufacturing overhead $ 4,000 Direct labor cost $ 58,000 Manufacturing overhead applied to Work in Process $ 78,000 Underapplied overhead $ 5,000Explanation / Answer
Calculate cost of goods available for sale :
Direct material used = (10000+33000-15000-4000) = 24000
Manufacturing cost = (24000+58000+78000) = 160000
Cost of goods manufactured = (56000+160000-72000) = 144000
Cost of goods available for sale = (41000+144000) = $185000
so answer is b) $185000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.