Selected year-end financial statements of Cabot Corporation follow. (All sales w
ID: 2594087 • Letter: S
Question
Selected year-end financial statements of Cabot Corporation follow. (All sales were on credit; selected balance sheet amounts at December 31, 2016, were inventory, $46,900; total assets, $249,400; common stock, $88,000; and retained earnings, $28,156.)
1) Compute the total asset turnover.
2) Compute the return on total assets.
3) Compute the return on common stockholders' equity.
CABOT CORPORATIONIncome Statement
For Year Ended December 31, 2017 Sales $ 450,600 Cost of goods sold 298,250 Gross profit 152,350 Operating expenses 99,600 Interest expense 4,700 Income before taxes 48,050 Income taxes 19,356 Net income $ 28,694
Explanation / Answer
1) Asset turnover=Net Sales/Average Total Asset
= 450600/243725* = 1.85
*(249400+238050)/2 = 243725
2) Return on total assets= Net Income/Average Total Asset
28694/243725* = 11.77%
*(249400+238050)/2 = 243725
3) Return on common stockholders’ equity= Net Income-Preferred Dividend/Average common stockholders’ equity
= 28694/130503* = 21.99%
*(116156+144850)/2=130503
Opening Common stock = 80000+28156 = 116156
Closing common stock = 80000+56850 = 144850
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.