21. Award: 0 out of 2.00 points MC Qu. 124 The LFG Corporation ... The LFG Corpo
ID: 2593809 • Letter: 2
Question
21.
Award: 0 out of 2.00 points
MC Qu. 124 The LFG Corporation ...
The LFG Corporation makes and sells a single product, Product T. Each unit of Product T requires 1.4 direct labor-hours at a rate of $9.80 per direct labor-hour. The direct labor workforce is fully adjusted each month to the required workload. LFG Corporation needs to prepare a Direct Labor Budget for the second quarter of next year.
The company has budgeted to produce 24,000 units of Product T in June. The finished goods inventories on June 1 and June 30 were budgeted at 600 and 800 units, respectively. Budgeted direct labor costs for June would be:
A)$235,200
B)$329,280
C)$326,536
D)$332,024
Explanation / Answer
Budgeted production = 24000+800-600 = 24200 Budgeted direct labor costs for June = 24200*1.4*9.8= 332024 Option D is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.