Sunshine Inc. sells a single product. The company’s most recent income statement
ID: 2593758 • Letter: S
Question
Sunshine Inc. sells a single product. The company’s most recent income statement is given below:
Answer each of the following questions and show all work:
A.) Contribution margin per unit is:
B.) If sales are doubled to $240,000, total variable costs will equal:
C.) If sales are doubled to $240,000, total fixed costs will equal:
D.) If Sunshine is past the breakeven point and 10 more units are sold, profits will increase by:
E.) Calculate how many units must be sold to break even:
Sales (4000 units) $ 120,000 Less variable expenses $ (68,000) Contribution margin $ 52,000 Less fixed expenses $ (40,000) Net Income $ 12,000Explanation / Answer
A. Contribution per unit = $52000/4000
= $13 per unut
B. if sales double variable cost shall also double
Variable cost = $68000*2 = $136000
C. Fixed cost remains the same at any level of sales. Hence fixed cost shall remain the same at $40000
D. At breakeven profit is zero i.e. fixed cost is fully recovered.After breakeven point, profit equals the contribution on extra unuts sold
Profit will increase by 10*$13 = $130
E. Break even units = Fixed cost / contribution per unit
= $40000/13
= 3077 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.